pro Afriku a nejen pro ni...

Songa Mbele Na Masomo

 Prvním "naším" projektem je zdravotnické zajištění dětí projektu Songa Mbele Na Masomo ve slumu Mukuru v keňském hlavním městě Nairobi. Ve slumu žije v naprosto nepředstavitelných podmínkách (odhadem, přesný počet nikdo nezjistí) až 800 tisíc obyvatel. Aby měl projekt vůbec šanci na úspěch, je podmínkou spolehlivá protistrana v místě realizace. Tu jsme našli v Haně Klučarové, pracovnici Ministerstva zahraničí ČR, diplomatky a ředitelky projektu Songa Mbele Na Masomo (více na "Projekty" - "Songa Mbele Na Masomo"). Projekt zajišťuje Hanka společně s irskou katolickou kongregací Sisters of Mercy, která v Keni působí už desítky let.

Songa Mbele Na Masomo - představení ředitelky projektu

 

Songa Mbele Na Masomo (Go ahead with education)  je vzdělávací centrum umístěné ve slumech Mukuru v Nairobi. Jedná se o denní centrum, založené v březnu 2010 irskou katolickou kongregací Sisters of Mercy a provozované do současné doby pod jejich patronátem.

Centrum  má 2 cílové skupiny – záškoláky ve vĕku od 10 – 17 let a postižené dĕti (mentálně i fyzicky) ve věku od 2 – 10 let. Cílem centra Songa Mbele Na Masomo  je reintegrace  ohrožených  dĕtí do normálního života. Nedokončená školní docházka je obvykle na počátku kruhu, který vede k frustraci, nemožnosti nalézt uspokojivé uplatnění a celoživotním sociálním problémům. Chlapci s nedokončenou školní docházkou končí v lepším případĕ jako příležitostní dělníci pracující na stavbách nebo kdekoliv jinde, v horším případĕ rozšiřují již tak dost početnou skupinu kriminálníků. Dívky  otěhotní ve věku kolem 15 let, začnou rodit jedno dítĕ za druhým, žijí velmi často bez stalého partnera a protože nemají žádné vzdělání, nejsou schopny získat dobře placenou práci, nejsou schopny poskytnout odpovídající vzdělání svým dĕtem a spirála se tímto roztáčí znovu a znovu. Vzdělávací program Songa Mbele připraví záškoláky  na návrat do školy, pokud jim to věk ještě umožňuje, pokud už je příliš pozdĕ, uzavřou oficiálními zkouškami základní vzdělaní  v centru a poté buď  nastupují do učebních oborů nebo na střední školy.

Situace postižených dĕtí  je ještě komplikovanĕjší. Slumy Mukuru mají (odhadem) 800 000 obyvatel, Songa Mbele je v tuto chvíli jediným centrem, kde matky mohou ponechat přes den postižené dítĕ. Druhá možnost je zavřít dítĕ doma a ponechat je po celý den svému osudu. Odhadnout množství postižených dĕtí trávicích svůj život tímto způsobem není možné – desítky, stovky, tisíce?

Za 3 roky existence vyslalo centrum zpĕt do školy již desítky  ohrožených dĕtí. Stále se však potýká s různými problémy, mezi ten největší patří absolutní nedostatek zdravotní péče. Nedostatečná výživa vede k častým onemocněním, nezdravé prostředí slumu přináší infekce, které se v Evropě již nevyskytuji (včetně cholery, tyfu…). Postižené děti nevyjímaje. Možnost mít zdravotnické zařízení v centru by dramaticky zvýšila životní úroveň a šance našich dĕtí na normální život.   

 

Hana Klučarová

Project Director

 

Kontakt

DORRA, DOctoRs foR Africa

dorra.afrika@seznam.cz

Hradečnice 1891/2a
Hradec Králové
50009

+420.773173021 (MUDr. Dalibor Stoszek)
www.facebook.com/dorra.africa

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode