pro Afriku a nejen pro ni...

 

Lednová mise do Keni

Ve dnech 29.1. - 9.2. proběhne další cesta do Keni. Tentokráte nás bude už pět -MUDr. Zuczková - gynekolog/porodník, RNDr. Hůzová - přední odborník na střevní parazity, Bc. Šabatová - porodní asistentka, MUDr. Koptík - praktický lékař a internista a já. Cílem bude jako posledně projekt Songa Mbele Na Masomo ve slumu Mukuru v Nairobi, ale hlavně "zdravotnické středisko" Kajiando dispensary pro místní Masaje a blízké zařízení pro postižené děti. Součástí zařízení je malinká porodnice, takže gynekologicko - porodnická část výpravy bude mít o práci postaráno, my ostatní budeme jako obvykle dělat co bude potřeba. Jelikož je tým Dorra tvořen i odborníky chirurgických profesí, budeme se snažit navázat spolupráci s Kajiado District Hospital, kam bychom mohli příště zmíněné chirurgy přivézt. Původně plánovaná cesta do Mutomo Hospital byla na poslední chvíli zrušena pro "nepřekonatelné" administrativní překážky. Inu, Afrika. Pokud se dostaneme k internetu, budeme se snažit vás aktuálně informovat o průběhu mise. Držte nám palce!

Odeslání carga

Laskavostí pana Bacílka z firmy DB Schenker budeme moci v nejbližší době zaslat cargo se zdravotnickým materiálem a především velkou zásilkou dětské výživy. Předem děkuji také firmě Rodos J+V Teodoridis ze Dvora Králové, která nám nejen přispěla darem, ale je ochotna nám zdarma dopravit paletu s kargem na ruzyňské letiště. Jediným problémem je nyní už jen vyzvednutí nákladu z letiště v Nairobi, kde budou celníci jistě požadovat tučné clo. Snad se vše podaří vyřešit a cargo bude doručeno kam má.

Rozhovor s Hanou Klučarovou v Českém rozhlase (přidáno 3.11.)

Pod tímto odkazem  https://www.rozhlas.cz/hradec/programtip/_zprava/1269578#.UnaOGK6U9-U.email si poslechněte rozhovor s naší spolupracovnicí a manažerkou projektu Songa Mbele Na Masomo v Nairobi Hanou Klučarovou. Hanka je skvělá vyprávěčka, v Africe žije nepřetržitě už 7 let, nenechte si její vyprávění ujít!

První říjnová cesta (přidáno 9.10.2013)

První říjnový týden jsem poprvé v barvách Dorra absolvoval pracovní cestu do keňského Nairobi, kde bychom od ledna 2014 chtěli začít pracovat. Původní myšlenka vybudovat zdravotnické zařízení na okraji slumu Mukuru se ukázala jako nerealizovatelná. Slum, jak je vidět z fotek, je opravdu místo bez kousku lidské důstojnosti a naděje. Sedm set tisíc lidí v krabičkách od sardinek. V kontrastu s ním se Songa Mbele Na Masomo, centrum pro postižené děti Hanky Klučarové, jeví jako úplně jiný svět. Nechce se věřit, že děti, které zde přes den žijí, jsou ráno donesena ze slumového pekla, dostanou najíst, učí se a hrají si, vykoupou se a odpoledne se do něj zase musí vrátit. Postižené děti ale nepříjdou zkrátka. Jjejich centrum se stane první a povinnou zastávkou při našich cestách. Sisters of Mercy, irské katolické sestřičky, které se stanou našim silným partnerem v Keni, mne poslaly do městečka Mutomo. Cca 300 km na východ od Nairobi zde už od roku 1962 provozují misijní nemocnici. A jak je pro tyto země typické, nemají tam v podstatě žádné lékaře. Ve službě je 1 (jeden) lékař, specializací general practitioner, praktický lékař, který musí obstarat všechno. Děti, dospělé, porody, těžká traumata místních všudypřítomných motorkářů (a pak tam jako praktik z Čech můžete machro´vat..). Ve srovnání s Nairobi je naštěstí Mutomo krásná díra v typicky africké krajině. A místní personál je z možnosti navázat s námi spolupráci nadšený. Tak doufám, že v lednu nás tam už přijede více. Dalibor P.S. popisky k fotám budu přidávat postupně, díky za pochopení.


Facebook

Jsme na světě krátce, ale počet příznivců se zvyšuje:-) Skvělé je navázání spolupráce se ZOO Liberec, které je garantem mnoha ohromně zajímavých projektů (část z nich ve spolupráci s Veterináři bez hranic). Přístroj na vyšetření CRP (diagnostika zánětu z kapky krve) věnovala firma Orion Diagnostics, životně důležitý přístroj na vyšetření krevního obrazu z kapky krve věnuje firma Cheirón. O spolupráci projevily zájem aerolinky Brussels Airlines, zdravotnický materiál nám věnuje firma Hartmann a Medipos. A v neposlední řadě děkuji MUC.Tomáši Bičištěmu, který se nám i přes náročnou přípravu na státnice na medicíně stará o facebook.

Kontakt

DORRA, DOctoRs foR Africa

dorra.afrika@seznam.cz

Hradečnice 1891/2a
Hradec Králové
50009

+420.773173021 (MUDr. Dalibor Stoszek)
www.facebook.com/dorra.africa

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode